Nejnovější zprávy z Církev.cz

Svatý otec v poselství pro Katholikentag: Pracujte na míru modlitbou a dialogem

Ve středu 29. května začal v Erfurtu 103. ročník německých Katolických dnů (Katholikentag), které potrvají do 2. června. Papež František ve svém poselství vybízí účastníky, aby vírou, dialogem a činy podporovali mír a spravedlnost a bojovali tak proti extremistickým ideologiím. Na této akci jsou také přítomni zástupci z českých a moravských diecézí.

Číst dál

Papež se setkal s mladými kněžími římské diecéze

Svatý otec pokračuje v sérii schůzek s duchovními své diecéze, kterou je město Řím. Po prvním setkání s kněžími, kteří jsou ve službě více než čtyřicet let, se ve středu 29. května sešel s těmi nově vysvěcenými, tedy těmi, kteří slouží méně než deset let.

Číst dál

Slavnost Těla a Krve Páně

Dnes, 30. května, slaví celá církev slavnost Těla a Krve Páně, lidově zvanou „Boží tělo,“ kterou si připomínáme a děkujeme za dar Eucharistie.

Číst dál

VIDEO: Má cenu volit?

Má cenu volit? Je další zamyšlení litoměřického biskupa a generálního sekretáře ČBK, Mons. Stanislava Přibyla, před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu.

Číst dál

Třetí ročník konference Aktivizace života farností se konal v Praze

V úterý 28. května 2024 se konal již třetí ročník konference Aktivizace života farností, tentokrát v Komunitním centru Matky Terezy v Praze - Hájích. Setkání asi stovky účastníků z celé ČR mělo za cíl představit zajímavé projekty určené nejen pro farníky, podělit se o zkušenosti a nové cesty v pastoraci. Konferenci pořádala Česká biskupská konference a účastnili se ji českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

Číst dál

Během Jubilea 2025 se budou generální audience konat i v sobotu

Pro-prefekt Dikasteria pro evangelizaci, arcibiskup Rino Fisichella, odpovědný za Jubileum 2025, uspořádal v pondělí 27. května dopoledne tiskovou konferenci na které oznámil, že kromě středečních generálních audiencí bude Svatý otec pořádat během Jubilea 2025 i mimořádné sobotní audience.

Číst dál

Papež zahájil nový cyklus katechezí o Duchu Svatém

Duch Svatý může proměnit srdce každého z nás, stejně jako na počátku světa proměnil počáteční chaos v krásný a harmonický svět, řekl papež při generální audienci. Zahájil tak novou sérii katechezí na téma „Duch a nevěsta. Duch Svatý vede Boží lid k Ježíši, naší naději“.

Číst dál

FOTOGALERIE: Kněžský fotbalový zápas Čechy - Morava

Na fotbalovém hřišti v Ústí nad Orlicí hostila místní farnost tradiční fotbalový zápas kněží z Čech a Moravy. Tentokrát si fotbalové vítězství odvážejí kněží z Čech, a to s výsledkem 5:1.

Číst dál

Program návštěvy Ad limina apostolorum slovenských biskupů

Slovenští biskupové se chystají do Říma a Vatikánu na návštěvu Ad limina apostolorum, která potrvá od 2. do 8. června. V pátek 7. června je čeká soukromá audience u papeže Františka. Na programu jsou mše svaté ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských dikasterií a dalších úřadů, kde budou diecézní a pomocní biskupové hovořit o stavu církve na Slovensku.

Číst dál

Svatý otec zve mladé k radosti a autenticitě

V projevu k účastníkům Mezinárodního kongresu o službě mládeži ve Vatikánu papež František uvedl, že rozlišování znamená být pravdivý‘ před sebou samým, před druhými a před Bohem. Českou republiku na tomto setkání reprezentovali zástupci Sekce pro mládež ČBK, P. Roman Kubín a David Fendrych.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na červen 2024

Svatý otec v červnovém úmyslu Apoštolátu modlitby vyzývá zvláště k modlitbě za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti. Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Číst dál

Papež František se dnes omluvil za nevhodný výraz, kterým označil homosexuály

Papež František se dnes omluvil za nevhodný výraz, kterým před týdnem označil homosexuály během jednání s biskupy Italské biskupské konference. Tiskové středisko Svatého stolce uvedlo v oficiálním prohlášení, že Svatý otec užil slovo nechtěně a omlouvá se všem, kteří se cítí dotčeni.

Číst dál

Papež vyjádřil soustrast obětem sesuvu půdy na Papui-Nové Guineji

Papež František vyjadřuje hluboký zármutek a modlí se za oběti nedávného sesuvu půdy na Papui-Nové Guineji, po kterém zemřely tisíce lidí.

Číst dál

Noc kostelů napříč diecézemi: hřeb z Kristova kříže, videomapping nebo stromová kaple

V pátek 7. června 2024 se v českých a moravských diecézích otevře přes 1750 kostelů a modliteben v rámci 16. ročníku Noci kostelů. Ústředním motivem je srdce, na 7. června totiž připadá slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Vídeňský arcibiskup Schönborn k této příležitostí píše českým věřícím: „Tento svátek jasně říká: Bůh má srdce! Je otevřené všem lidem bez výjimky,“ a přeje všem návštěvníkům, aby zažili při vstupu do otevřených kostelů srdečnost, jakou v Čechách zažívá on při návštěvách své vlasti. Níže přinášíme výběr z programů napříč diecézemi.

Číst dál

Papež k vojákům na mezinárodní vojenské pouti v Lurdech: Staňte se strážci míru

Ve dnech 24.–26. května proběhla 64. mezinárodní vojenská pouť do Lurd. Papež František k této příležitosti zaslal poselství, kde píše, že potřebujeme muže a ženy víry, kteří jsou schopní bojovat za mír a lidství.

Číst dál

Opus Dei dala církvi 29 nových kněží z 19 zemí

Devětadvacet členů prelatury Opus Dei přijalo 25. května 2024 kněžské svěcení z rukou Paula Toshihira Sakaie, pomocného biskupa v Osaka-Takamatsu v Japonsku. Obřad se konal v bazilice San Eugenio v Římě.

Číst dál

Českoněmecká mše svatá v Třeboni

Ve čtvrtek 23. května 2024 na Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze, byla v Třeboni v kostele Panny Marie Královny a Sv. Jiljí dopoledne sloužena mše svatá u příležitosti setkání kněží vikariátu Jindřichův Hradec a rakouského vikariátu Gmund. Hlavním celebrantem mše byl biskup českobudějovické diecéze Mons. Vlastimil Kročil.

Číst dál

FOTOGALERIE: Žehnání varhan v Kolíně

V neděli 26. května 2024 se v chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně konala mše svatá, při které požehnal emeritní litoměřický biskup Jan Baxant obnovené varhany. Za doprovodu Přemysla Kšici rozezněli první tóny Cantores Cantant a hosté.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svěcení oltáře v Kytíně

Nový oltář, který zhotovil akademický sochař Petr Váňa, posvětil v neděli 26. května 2024 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kytíně pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Koncelebroval mníšecký farář P. Jan Dlouhý.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť k Nejsvětější Trojici v Nivnici

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík celebroval v neděli 26.května 2024 poutní mši svatou k Nejsvětější Trojici v Nivnici. Bohoslužba začala procesím krojovaných za doprovodu dechové hudby.

Číst dál

Arcidiecézní Charita Olomouc uspořádala setkání podporovatelů válkou zasažené Ukrajiny

Arcidiecézní charita Olomouc uspořádala v sobotu 25. května 2024 významnou akci pro své dárce a podporovatele, kteří neúnavně pomáhají válkou zasažené Ukrajině. Akce v olomouckém Arcibiskupském paláci proběhla ve slavnostním a vřelém duchu, s bohatým programem plným poděkování, prezentací a uměleckých vystoupení.

Číst dál

FOTOGALERIE: Moravská pouť seniorů

Ve čtvrtek 23. května 2024 se uskutečnila na Svatém Hostýně pouť seniorů. Mši svatou na venkovním liturgickém prostoru celebroval apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který následně požehnal nové zpovědnice a zpovědní místnost v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. V rámci odpoledního programu se apoštolský nuncius Okolo setkal s poutníky na besedě, při níž odpovídal na dotazy poutníků. Celá pouť byla ukončena májovou pobožností, kterou vedl P. Jiří Zámečník.

Číst dál

Salesiáni v Pardubicích otevřeli zrekonstruované centrum

Po několika letech příprav a rekonstrukce požehnal v neděli 26.května salesiánské centrum v Pardubicích královéhradecký biskup Jan Vokál.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. května do 2. června 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Právě vyšlo další číslo časopisu Fermentum

Třetí číslo letošního ročníku časopisu Fermentum (3/2024) se stálou přílohou Živá teologie je k dispozici na e-shopu Cirkev.cz. Koupit si můžete buď zvýhodněné roční předplatné, nebo samostatně jednotlivá vydání časopisu.

Číst dál

Papež na mši s dětmi: Duch Svatý nás provází životem

Závěrečnou událostí prvního Světového dne dětí, akce pořádané na žádost papeže Františka, na které se včera na Olympijském stadionu v Římě sešlo asi 50 tisíc mladých, byla mše svatá na Svatopetrském náměstí. Na slavnost Nejsvětější Trojice Svatý otec řekl, že “Bůh nás stvořil, Ježíš nás zachránil a Duch Svatý nás provází celým životem“.

Číst dál

Svatý otec oslavil v Římě první Světový den dětí

Papež František požádal děti, které se sešly na Olympijském stadionu Římě v rámci prvního Světového dne dětí, aby se modlily za své vrstevníky, kteří trpí válkou a nespravedlností. Povzbudil je také, aby i nadále snily o lepší budoucnosti.

Číst dál

Papež se setkal s ukrajinskými a palestinskými dětmi v rámci Světového dne dětí

P. Marcin Schmidt, generální sekretář nadace “5P Global Foundation“ doprovodil v sobotu 25. května do Vatikánu asi třicet dětí z Ukrajiny, Palestiny, Běloruska a Indonésie, aby se setkali se Svatým otcem.

Číst dál

Nuncius seniorům: „Přijímejte nové myšlenky, ale zůstaňte zakořeněni v hodnotách“

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo přivezl seniorům na Hostýn úsměv i dobré slovo. Na poutním místě se ve čtvrtek 23. května uskutečnila vůbec první Moravská pouť seniorů, kterou koordinovala pastorační centra olomoucké, brněnské a ostravsko-opavské diecéze.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť ke sv. Zdislavě

V sobotu 25. května 2024 se v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí konala slavnostní pouť ke sv. Zdislavě.

Číst dál

Slavnostní předání pověření účastníkům „Kurzu pro služebníky Eucharistie“

V sobotu 25. května 2024 v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích slavnostně předal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil pověření pro mimořádnou službu pro podávání Eucharistie při mši svaté a při návštěvách nemocných celkem 50 mužům, kteří navštěvovali letos a v části minulého roku „Kurz pro služebníky Eucharistie“.

Číst dál

Královéhradecká diecéze má nové kněze

Z rukou královéhradeckého biskupa Jana Vokála přijali v sobotu 25.května kněžská svěcení P. Michal Šramko a P. Jan Pecháček.

Číst dál

AŽNAVĚKY druhý díl

Tři Pavlové - biskup, generální vikář a vikář pro pastoraci - se loni před Vánoci rozhodli představit diecézi a vše, co se v ní děje, okem kamery. Společně vydali pilotní díl videozpravodaje AŽNAVĚKY, ve kterém shrnuli to nejdůležitější, co se v brněnské diecézi v posledních měsících událo. Videolist teď na konci května pokračuje druhým dílem. I v něm se můžete ohlédnout za stěžejními akcemi, dozvědět se o všem, čím diecéze aktuálně žije i o tom, co ji čeká.

Číst dál

Biskup Martin David požehnal Duchovní centrum v Těrlicku

Starý kostel Nejsvětější Trojice v Těrlicku zatopila okolo roku 1960 přehrada. Když místní věřící hledali nové místo k bohoslužbám ve středu nově vzniklé obce, dostali se až k budově přístavby školy. Tu získala farnost do vlastnictví a vybudovala si v ní Duchovní centrum. Kapli požehnal ve středu 22. května ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál

Víkend slavnosti Nejsvětější Trojice v ostravsko-opavské diecézi

První neděle po Letnicích s sebou přináší slavnost Nejsvětější Trojice. Co kromě poutí ke cti Otce, Syna a Ducha svatého můžeme prožít o nadcházejícím víkendu? Pěší pouť, pouť vděčnosti, žehnání kapličky, modlitební večer v Ostravě-Radvanicích i akci pro rodiny. Pojďme si je představit.

Číst dál

Zpráva o chystaném svatořečení mučedníků z Damašku byla v Sýrii přijata s nadšením

V syrském Damašku byla zpráva o kanonizaci jedenácti damašských mučedníků přijata s nadšením a nadějí, jak uvedl P. Firas Lufti, správce františkánského kláštera Bab-Touma, kde k zabití františkánských misionářů a laických věřících maronitské církve došlo.

Číst dál

Kardinál Fernández v Káhiře: Církev sdílí koptské prohlášení o homosexualitě

Katolická církev sdílí učení koptské církve o homosexualitě a vítá její pastorační přístup, prohlásil prefekt vatikánského Dikastéria pro nauku víry kardinál Victor Fernández, kterého přijal na audienci koptský patriarcha Tawadros II. Tématem rozhovoru bylo vatikánské prohlášení Fiducia supplicans, týkající se mimo jiné žehnání osob žijících ve stejnopohlavních svazcích, které se setkalo s ostrou reakcí koptské církve.

Číst dál

Myslkovice: Slavnostní odlití zvonu pro kapli v Křenově

Středa 15. května 2024 se zapsala do historie osady Křenov, která je dnes místní částí obce Kájov. Do Myslkovic na Táborsku se vydali zástupci Kájova a Křenova v čele se starostou Danielem Vejvodou. Doprovázel je českokrumlovský vikář Prel. Mgr. Václav Pícha, JC.D.

Číst dál

FOTOGALERIE: Te Deum v bazilice sv. Markéty na Břevnově v Praze

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, celebroval ve čtvrtek 23. května v bazilice sv. Markéty na Břevnově v Praze mši svatou na poděkování za uplynulý akademický rok 2023/2024 na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Přítomni byli studenti z KTF UK.

Číst dál

FOTOGALERIE: Requiem za arcibiskupa Karla Otčenáška

Biskup Jan Vokál sloužil ve čtvrtek 23. května bohoslužbu na památku 23. královéhradeckého biskupa Karla Otčenáška, který zemřel přesně před 13 lety.

Číst dál

Papež František: Žehnat homosexuálním svazkům není možné

“To, co jsem dovolil, nebylo žehnání svazků,” říká papež František. Svatý otec poskytl rozhovor moderátorce a šéfredaktorce večerních zpráv americké televizní stanice CBS Norah O’Donnellové. V hodinovém speciálu odvysílaném 20. května se dotkl celé řady aktuálních témat a objasnil rovněž svůj postoj k tématům obsaženým v nedávné věroučné deklaraci Fiducia Supplicans ohledně žehnání stejnopohlavním párům.

Číst dál

Carlo Acutis bude svatořečen

Papež František při audienci s kardinálem Semerarem, prefektem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, schválil dekrety, které povedou ke kanonizaci mladíka pohřbeného v Assisi, bl. Carla Acutise.

Číst dál

VIDEO: Svobodně do kostela?

To, že my můžeme žít a vyznávat svou víru svobodně, není zdaleka samozřejmé. O pronásledování pro víru a svobodě vyznání hovoří v novém videu litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

Číst dál

První cena udělovaná vatikánskou Nadací Jana Pavla II. putuje do Ugandy

Ocenění Centra Jana Pavla II pro spravedlnost a mír v Kampale je jistě poctou všemu, co tato instituce dělá pro uprchlíky, děti ulice a prevenci nových forem otroctví. Zároveň také ukazuje, jak velký vliv měl Jan Pavel II. na církev v Africe, řekl kardinál Kurt Koch při předávání nového ocenění, které udílí vatikánská Nadace Jana Pavla II.

Číst dál

VIDEO: Reportážní ohlédnutí za výročím kardinála Berana a prof. Skalického

Papežská kolej Nepomucenum v Římě hostila kolokvium o kardinálu Beranovi, který před 55 lety v této koleji prožil poslední chvíle svého života. Své zkušenosti předal kardinál Marcello Semeraro z Dikasteria pro svatořečení, ale i prof. Karel Skalický, který zde zároveň oslavil své devadesátiny. V reportáži TV NOE uslyšíte také plzeňského biskupa Tomáše Holuba a hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka.

Číst dál

Vyšel květnový Nezbeda a Cvrček

V květnovém výtisku Nezbedy čtenáři naleznou rozhovor s řeholní sestrou Marií Kučerovou FMA Je dobré učit se žít pro druhé, životní osudy Daniela Defoe v rubrice Osobnosti křesťanského světa, tři povídky Dnes čte táta, Co je lepší? a Tři skály, další pokračování životních příběhů indiánské mohawské dívky sv. Kateri Tekakwithy a další tradiční rubriky. Květnový Cvrček učí malé čtenáře, že Pán Bůh dal každému z nás maminku, aby se o něj starala a pomáhala mu vyrůst v dobrého člověka.

Číst dál

Svatá Rita, vzácná perla Umbrie

22. května se slaví liturgická památka svaté Rity z Cascie (asi 1380-1457), světice heroické schopnosti odpouštět. V roce 1627 ji blahořečil papež Urban VIII. a v roce 1900 ji kanonizoval Lev XIII. Její relikvie jsou uchovávány v poutním chrámu v Cascii. Je patronkou těch, kdo prožívají manželské krize a těžko řešitelné životní problémy.

Číst dál

Papež František: Pohlédněme na sebe s pokorou po Mariině vzoru

Pokora nás chrání před Zlým a před nebezpečím, že se staneme jeho spolupachateli. Je zdrojem pokoje ve světě i v církvi, učil dnes papež při generální audienci. V závěru série katechezí o ctnostech zdůraznil, že pokora, o níž mluví jako o poslední je ve skutečnosti vstupní branou pro všechny ostatní. "Mírnost, milosrdenství a čistota srdce vycházejí z vnitřního pocitu malosti," řekl František.

Číst dál

Festival PilsAlive rozezněl nádvoří františkánského kláštera v Plzni

Kapely a scholy hrající křesťanskou hudbu vystoupily na dalším ročníku hudebního festivalu PilsAlive, který se konal v sobotu 18. května na nádvoří bývalého františkánského kláštera v Plzni.

Číst dál

Poděkování za kostelní sbírku na opravu kostela v Chlumu u Třeboně

V pondělí 25. března 2024 vypukl požár v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Vážně byly poškozeny vzácné varhany a jižní boční loď kostela – konkrétně část střechy, stropů a podlahy.

Číst dál

Frýdek-Místek je Boží město. Chce to dokázat festival, který chystají všechny církve ve městě

Spojeni lávkou – spojeni láskou. To je motto festivalu Boží město, který se do Frýdku-Místku vrací po dvou letech. Cílem je spojovat lidi z obou břehů Ostravice i různých církví a společně poodhalit smysl života, který je v Boží lásce. Odehraje se v sobotu 25. května.

Číst dál

Stará fara v Trnávce se pod rukama skautů proměnila v nové centrum

Rozsáhlá rekonstrukce staré fary v Trnávce zdárně došla k cíli. Skauti se statečně poprali s finanční i pracovní stránkou projektu. Nyní, po pěti letech, zvou na slavnostní otevření. V sobotu 25. května nejprve oslaví mši svatou s generálním vikářem Janem Czudkem v kostele v Trnávce a pak hotovému dílu požehná ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál

Recenze filmu Díra: Meditace se stádem krav

Přinášíme recenzi filmu Díra, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Číst dál

Papež František vyjádřil soustrast k úmrtí íránského prezidenta

Papež František vyjádřil soustrast íránskému duchovnímu vůdci Alí Chameneímu v souvislosti s úmrtím prezidenta Raisího a ministra zahraničí Amira-Abdollahjana.

Číst dál

FOTOGALERIE: Mše svatá za policisty padlé ve službě

V pátek 17.5. celebroval zádušní mši svatou za padlé policisty J. Exc. Zdenek Wasserbauer, kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, pomocný biskup pražský, generální vikář pražské arcidiecéze

Číst dál

Brněnská diecéze má novou vizuální identitu. Spolu s ní mění tvář i styl komunikace

Nové logo, barvy nebo typografie. Ale hlavně nový přístup ke komunikaci směrem k věřícím i všem ostatním obyvatelům jižní Moravy a Vysočiny. Vizuální identita brněnské diecéze má posílit povědomí o tom, kdo diecézní společenství tvoří a co všechno nabízí v rámci duchovního i kulturního dědictví. V České republice je brněnské biskupství prvním úřadem svého druhu, který se na cestu její tvorby vydal.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pietní akce v Terezíně připomněla oběti nacismu

V neděli 19. května 2024, za účasti prezidenta republiky, předních představitelů politického a duchovního života a veřejnosti, proběhla tradiční Terezínská tryzna, pietní slavnost k uctění památky obětí nacistické perzekuce.

Číst dál

Plzeňský biskup Tomáš Holub požehnal pramen v Konstantinových Lázních

Zahájení lázeňské sezóny je tradičně spojené s žehnáním pramenů. V Konstantinových Lázních plzeňský biskup Tomáš Holub v sobotu 18. května požehnal místní Prusíkův pramen.

Číst dál

FOTOGALERIE: Žehnání motorek ve Cvikově

V sobotu 18. května 2024 od 10 hodin se před kostelem sv. Alžběty Uherské ve Cvikově konal již 6. ročník žehnání motocyklů, kterému předcházela motorkářská mše svatá, celebrovaná místním farářem P. Rudolfem Repkou. Během akce také probíhala dobrovolná sbírka pro nadaci Kapka Naděje.

Číst dál

Pražské arcibiskupství spustilo vlastní Instagram

Arcibiskupství pražské na konci jara začalo přispívat na sociální síť Instagram. Jde o další krok v přibližování se nejen věřícím, ale též širší veřejnosti. Smyslem přítomnosti na platformě je v první řadě propojení se s mladší generací a subkulturou uživatelů sociálních sítí. Arcibiskupství zve srdečně k odběru nového kanálu.

Číst dál