Nejnovější zprávy z Církev.cz

Kardinál Cantalamessa: Jen jednoho je třeba

"Je jen málo slov, která by během minuty dokázala vyjádřit obsah, jímž by se dal naplnit celý den, nebo dokonce celý život. Jistě to však platí o slovech Pána Ježíše," řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém dvouminutovém rozjímání pro čas duchovních cvičení papeže a římské kurie, které probíhají od 19. - 24. února 2024.

Číst dál

Modlitba za Ukrajinu v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje

V den druhého výročí ruské agrese, v sobotu 24. února, proběhne v 18 hodin v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni modlitba za Ukrajinu. Zvána je široká veřejnost./ Запрошуємо всіх до собору св. Варфоломія у Пльзені, щоб помолитися за Україну у другу річницю російської агресії. Запрошується широка громадськість.

Číst dál

Před sto lety byla nemocnice Bambino Gesù darována Svatému stolci

V roce 1924 darovala šlechtická rodina Salviati dětskou nemocnici Bambino Gesù Svatému stolci a ta je dnes špičkou v oblasti péče a výzkumu. Videonahrávka připomíná její historii a návštěvy papežů.

Číst dál

Ukrajině strádající válkou Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá již druhým rokem

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) se před dvěma lety ihned od prvních dnů po zahájení válečného konfliktu na Ukrajině zapojila do pomoci. Od počátku byla v intenzivní komunikaci se svými dlouhodobými partnery na Ukrajině a spolu se sítí místních Charit v rámci Arcidiecéze olomoucké započala konkrétní aktivity humanitární pomoci i pro uprchlíky v ČR. Dosavadní aktivity v podpoře Ukrajiny jsou tamními organizacemi hodnoceny jako velmi užitečné a prospěšné. ACHO děkuje všem, kteří její snažení a pomoc na Ukrajině finančně podpořili a žádá o další podporu. V pomoci Ukrajině tady i tam bude ACHO i nadále pokračovat.

Číst dál

Streetartový umělec ilustruje papežovo postní poselství

V pondělí 19. února zveřejnilo Dikasterium pro integrální lidský rozvoj novou ilustraci streetartového umělce Maura Pallotty, známého jako "Maupal". Podle dikasteria budou jeho malby doprovázet papežova slova letošní postní dobou až do Velikonoc.

Číst dál

V Římě se v březnu uskuteční sedmý ročník Dne katakomb

„Od památky k modlitbě“ – takové je téma letošního ročníku iniciativy Papežské komise pro posvátnou archeologii, která zpřístupňuje starověké křesťanské hřbitovy v Římě veřejnosti a nabízí možnost obdivovat jejich vzácnost a krásu. Den katakomb nabídne 2. března volný vstup s komentovanými prohlídkami na sedmi trasách.

Číst dál

Modlitba chval v předvečer biskupského svěcení

V předvečer biskupského svěcení P. Stanislava Přibyla, nově jmenovaného litoměřického biskupa, se bude v pátek 1. března 2024 od 19.30 hodin konat v klášterním kostele Narození Panny Marie v Doksanech Modlitba chval.

Číst dál

Seriál o modlitbě růžence pro dobu postní

Křesťanská streamovací platforma Filmana připravila pro dobu postní seriál o modlitbě růžence. První díl má název Znovuobjevení síly - Tajemství Bolestného růžence.

Číst dál

FOTOGALERIE: Světový den nemocných ve Fakultní nemocnici Olomouc

Mši svatou v rámci oslav Světového dne nemocných celebroval v pátek 16. února 2024 v olomoucké Fakultní nemocnici nově jmenovaný arcibiskup olomoucký Josef Nuzík.

Číst dál

FOTOGALERIE: Přijetí katechumenů mezi čekatele křtu napříč ČR

O víkendu 17.-18. února byli v jednotlivých diecézích představeni katechumeni. Ti během mše svaté za účasti svých diecézních biskupů potvrdili svou ochotu mít plnou účast na životě církve Kristovy, být pokřtěni, biřmováni a mít účast na eucharistii. Následně byli přijati mezi čekatele křtu. Tuto svátost přijmou o letošní velikonoční vigilii z rukou svých diecézních biskupů. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Duchovní cvičení českých a moravských biskupů

Čeští a moravští biskupové se tento týden účastní společných duchovních cvičení, které se letos konají v Poutním domě Stojanov na Velehradě. Exercitátorem je P. Jaroslav Brož.

Číst dál

Organizační pokyny k biskupskému svěcení Stanislava Přibyla

Přinášíme organizační pokyny k biskupskému svěcení 21. diecézního biskupa litoměřického P. Stanislava Přibyla, CSsR, které se bude konat v sobotu 2.března 2024 od 11 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.

Číst dál

Papež stanovil termín druhého zasedání synody

Druhé generální shromáždění Synody o synodalitě se bude konat od 2. do 27. října a budou mu předcházet opět dva dny rekolekcí. Koordinovat ho bude generální sekretariát synody za účasti příslušných dikasterií.

Číst dál

FOTOGALERIE: Děkovná mše svatá v Rovensku pod Troskami

V neděli 18. února 2024 se ve farním kostele sv. Václava v Rovensku pod Troskami konala mše svatá s poděkováním za 50 let života místního faráře R.D. Tomasze Dziedzice. Mši svatou celebroval biskup řeckokatolické církve Ladislav Hučko.

Číst dál

„Olomoucký biskup uprostřed Evropy“: nový filmový dokument představí Jindřicha Zdíka

Ve filmovém dokumentu „Olomoucký biskup uprostřed Evropy“ režiséra Theodora Mojžíše se herec Jaroslav Plesl společně s diváky vydává po stopách příběhu starého téměř tisíc let, kdy se formovala podoba přemyslovského státu. Pojďte se i vy seznámit s jedním z významných mužů 12. století v českém i evropském kontextu olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem. Premiéra se uskuteční ve středu 28. února 2024 od 19.00 v olomouckém Arcidiecézním muzeu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. února 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Recenze filmu: Nádech pro lásku

Přinášíme recenzi filmu Nádech pro lásku, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Číst dál

Papež František: V postní době vstupme na poušť

Při modlitbě Anděl Páně na první neděli postní Svatý otec vyzval křesťany, aby se postavili svým vnitřním bojům a nechali k sobě promlouvat Boží hlas.

Číst dál

Parolin: Navalného smrt nás zaskočila a naplnila smutkem

Kardinál Pietro Parolin před mší svatou v kostele Jména Ježíš v Římě u příležitosti 106. výročí obnovení litevského státu vyjádřil pocity Svatého stolce ke smrti ruského disidenta.

Číst dál

Přední české osobnosti podepsaly tzv. Valentýnskou deklaraci na podporu Izraele

Řada předních osobností kultury, duchovenstva, politiky a společenského života podepsala tzv. Valentýnskou deklaraci, která odsuzuje "krvavé řádění" hnutí Hamás, podporuje Izrael a odsuzuje projevy antisemitismu.

Číst dál

Židovští rabíni děkují papeži za apely proti antisemitismu

Skupina židovských rabínů a učenců ocenila papežovy vstřícné výroky vůči židovským bratřím a sestrám, kteří se znovu stávají terčem antisemitismu a antijudaismu v důsledku konfliktu rozpoutaného po teroristickém útoku ze 7. října loňského roku.

Číst dál

Osamělost bude hlavním tématem 4. ročníku Dne prarodičů

Papež František zveřejnil téma svého poselství ke Světovému dni prarodičů a starších lidí pro rok 2024, které zní: "Neopouštějte mě ve stáří". V neděli 28. července budou věřící na celém světě vyzváni, aby se zamysleli nad lidským odkazem a životní moudrostí, které jim předali jejich prarodiče a starší lidé.

Číst dál

Němečtí katolíci žádají biskupy, aby přehodnotili plány tzv. synodální cesty

Skupina německých laiků Neuer Anfang (Nový začátek), která je dlouhodobě kritická vůči tzv. německé synodální cestě, zaslala 16. února otevřený dopis biskupům s žádostí o přehodnocení zřízení tzv. synodální rady, která by měla dohlížet nad katolickou církví v Německu. Signatáři také připomínají, že papež František i Vatikán se proti plánům německé synodální cesty opakovaně vymezili.

Číst dál

Pro ministranty se chystají poutě, víkendovka i turnaj ve florbalu

Arcidiecézní ministrantská rada v olomoucké arcidiecézi vydala leták s přehledem akcí, které chystá pro letošní rok. Vedle několika bohoslužeb v katedrále ho tvoří také ministrantský den v kněžském semináři, florbalový turnaj nebo víkendový pobyt.

Číst dál

Právě vyšlo další číslo časopisu Fermentum

Druhé číslo letošního ročníku časopisu Fermentum (2/2024) se stálou přílohou Živá teologie je k dispozici na e-shopu Cirkev.cz. Koupit si můžete buď zvýhodněné roční předplatné, nebo samostatně jednotlivá vydání časopisu.

Číst dál

Novým děkanem katolické teologické fakulty v Praze bude Jaroslav Brož

Na mimořádném zasedání akademického senátu Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy byl ve čtvrtek 16. února tajnou volbou zvolen proděkan Jaroslav Brož, který získal od senátorů sedm hlasů, jeho protikandidát Albert-Peter Rethmann jich dostal pět. P. Jaroslav Brož nyní musí ještě obdržet oficiální schválení z Vatikánu.

Číst dál

Papežská komise pro ochranu nezletilých navázala spolupráci s Papežskou univerzitou Svatého kříže

Papežská komise pro ochranu nezletilých a Papežská univerzita Svatého kříže (Santa Croce) podepsaly dohodu o spolupráci, jejímž cílem je prohloubit společné poslání týkající se prevence sexuálního zneužívání a ochrany nezletilých a zranitelných v církvi. Dohodu podepsali 7. února v domě Domě sv. Marty předseda této papežské komise kardinál Seán O'Malley OFM a rektor univerzity Svatého kříže P. Luis Navarro.

Číst dál

Arcibiskup Graubner se setkal se zástupci iniciativ, které se zasazují o ústavní zakotvení tradičního manželství

Zástupce lékařů, psychologů, živnostníků a sociálních pracovníků přijal v úterý 13. února v arcibiskupském paláci primas český a arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner, předseda ČBK. Jde o zástupce iniciativ, které požadují zakotvit v ústavě zákon o manželství jako svazku muže a ženy. Arcibiskup jim vyslovil svou podporu.

Číst dál

Castel Gandolfo 1944: V ložnici Pia XII. se narodilo 36 dětí

V papežské letní rezidenci byla zahájena výstava, která připomíná péči papeže Pia XII. o válečné uprchlíky během bombardování střední Itálie v roce 1944, které si vyžádalo přes 500 obětí.

Číst dál

Papež při mši na Popeleční středu: Ježíš nás vyzývá, abychom se v postní době navrátili do svého nitra

Při mši svaté na Popeleční středu Svatý otec vyzval věřící, aby se vzdali masek a přetvářky, zpomalili spěch svých životů, přijali pravdu o sobě samých a objevili přítomnost Boha ve svém nitru.

Číst dál

„Začít chci nasloucháním“: rozhovor s novým arcibiskupem

„Nejdřív jsem jel na hřbitov a svým rodičům jako prvním svěřil své rozhodování,“ popisuje v rozhovoru pro Katolický týdeník nově jmenovaný olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Hodlá mimo jiné vést dialog s kněžími a věřícími o tom, jak restrukturalizovat arcidiecézi. Přinášíme celý rozhovor.

Číst dál

FOTOGALERIE: Popeleční středa s biskupy napříč Českou republikou

Ve středu 14. února udělovali čeští a moravští biskupové věřícím popelec během bohoslužeb v katedrálách jednotlivých diecézí. Přijetím popelce zahájili účastníci mší svatých čtyřicetidenní postní období, které je přípravou na velikonoční svátky. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Svatý otec v dubnu navštíví Benátky

Papež František navštíví 28. dubna pavilon Svatého stolce na 60. mezinárodní výstavě umění v Benátkách "La Biennale di Venezia", zastaví se také v ženské věznici Giudecca a setká se s církevním společenstvím benátského patriarchátu.

Číst dál

Zázračné uzdravení díky růženci

V roce 2019 byla Tammy Petersonové, manželce známého kanadského psychologa Jordana Petersona, diagnostikována rakovina v terminálním stadiu a lékař jí sdělil, že jí zbývá přibližně deset měsíců života.

Číst dál

Papež při audienci: Vyhoření lze překonat vytrvalou vírou

Při pravidelné středeční generální audienci pokračoval papež František v cyklu katechezí o neřestech a ctnostech a zaměřil se na akédii, neboli vyhoření, kterému lze podle něj čelit vytrvalou vírou.

Číst dál

Postní almužna ve službách potřebným: Olomoucká arcidiecéze rozdělila 16 600 krabiček

Postní almužna je důležitým krokem ve službách potřebným a přispívá k podpoře sociálních iniciativ ve farnostech spolupracujících s Charitou. Postní almužna v Arcidiecézi olomoucké končí na Květnou nedělí, tj. letos 24. března odevzdáváním krabiček v kostelích a následným převodem výnosu do místních Charit.

Číst dál

Připravme se na oslavu Doby stvoření během postního období

Ve svém poselství k letošní době postní nás papež František vybízí, abychom aktivně prozařovali temný svět kolem nás nadějí na svět nový. A k odvaze vidět svět ne jako ten, který se nachází ve smrtelných křečích, ale jako ten, který se rodí, nás vybízí také pozvánka k slavení letošní doby stvoření, připadající na dny od 1. září do 4. října. Jejím letošní téma zní „Doufat a jednat se stvořením – první plody naděje“, přičemž se inspiruje textem z listu Římanům 8,19-25.

Číst dál

Biskup Jan Vokál navštívil Fakultní nemocnici v Hradci Králové

U příležitosti Světového dne nemocných přijal pozvání na Stomatologickou kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové Mons. Jan Vokál, královéhradecký biskup.

Číst dál

Vlčí doupě a půst 2024: Za co tě nikdo nepochválil?

Postní seriál „Popcorn s Ježíšem“ přináší každý den jednu otázku, díky které se můžeme hlouběji zamyslet nad Božím slovem a uslyšet povzbuzení do každodenního života.

Číst dál

Papež: Usilujme společně o mír ve Svaté zemi!

AKTUALIZOVÁNO | Papež František zaslal 2. února list "židovským bratřím a sestrám v Izraeli" adresovaný Karmě Ben Johananové, teoložce zaměřující se na židovsko-křesťanský dialog, a vyzývá v něm k nastolení míru ve Svaté zemi. Článek jsme doplnili o český překlad listu papeže.

Číst dál

Postní almužna je příležitostí spojit víru se skutky

"Kdo se modlí, ať se postí, kdo se postí, ať je milosrdný." Všímat si druhých, nebýt netečný k těm, kteří se nacházejí v nouzi. Odříci si něco, co nutně nepotřebuji k životu a ušetřené prostředky věnovat na pomoc potřebným. To je smyslem Postní almužny, která je viditelným vyjádřením pečující lásky církve – milosrdenství projeveného skutkem. V loňském roce se v olomouckém děkanátu vybralo na pomoc potřebným 123 038 korun.

Číst dál

Popeleční středou začíná doba postní

Popeleční středou vstupují křesťané do postní doby, která je časem přípravy na slavení Velikonoc. Jejím smyslem je prožívání a prohlubování tajemství křestního zasvěcení v souvislosti s velikonočním tajemstvím Krista.

Číst dál

Argentinský prezident Milei se omluvil papeži za své výroky z minulosti

V pondělí 12. února dopoledne se argentinský prezident Javier Milei zúčastnil soukromé audience u papeže Františka v Apoštolském paláci ve Vatikánu. Prezidenta doprovázela jeho sestra Karina Mileiová, která působí jako generální tajemnice argentinského prezidenství, Diana Mondinová, ministryně zahraničních věcí a ministr vnitra Guillermo Francos.

Číst dál

Aplikace „Postní kapky“ jako průvodce postní dobou

Aplikaci „Postní kapky“ obsahuje každodenní inspirace k osvěžení duchovního života. Letošním tématem je Boží slovo.

Číst dál

Arcibiskup Graubner poděkoval koledníkům

Letošní Tříkrálová sbírka zaznamenala nejvyšší výnos ve své historii. Štědří dárci věnovali na dobročinné účely 172,57 milionů korun. Největší podíl na tom měli koledníci, kterým poděkoval arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

Malý průvodce postní dobou 2024

Malý průvodce postní dobou nabízí pro každý den citát z Bible odpovídající liturgickému čtení a krátký duchovní impuls inspirovaný slovy papeže Františka.

Číst dál

Postní pátky v brněnské katedrále

Tradiční postní pátky budou probíhat v katedrále vždy od 17.00 křížovou cestou, na níž naváže mše svatá v 17.30 s tematickou promluvou, která bude zaměřená na sedm proseb modlitby Otče náš. Kromě osobní účasti bude možné sledovat program z katedrály prostřednictvím YouTube kanálu Katedrála Petrov.

Číst dál

Nový průvodce dobou postní a velikonoční

»Nové srdce, nový život: občerstvení pro duši na dobu postní a velikonoční« – tak zní titul novinky Karmelitánského nakladatelství, jejímž autorem je kněz, vynikající biblista a katolický teolog Angelo Scarano. Dobříšský farář, Čech každým coulem, ovšem s italskými kořeny, napsal na objednávku nakladatelství průvodce na každý den těchto „silných“ liturgických dob.

Číst dál

Virtuální vstup do postní doby v českobudějovické diecézi

Kněží a jáhni českobudějovické diecéze připravili každodenní rozjímání pro adventní, vánoční, postní a velikonoční dobu pod názvem Čas ztišení jako dar farníkům v reakci na Rok modlitby 2024, vyhlášený papežem Františkem. Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo zahájil tento projekt prvním rozjímáním. Od Popeleční středy duchovní diecéze nadále provedou postní a velikonoční dobou.

Číst dál

Od smíření ke společné budoucnosti

Sdružení Ackermann-Gemeinde, jehož hlavním úkolem je podpora česko-německého dialogu, uspořádalo v rámci udržování dobrých sousedských vztahů od 9. do 11. února 2024 v Hradci Králové další ročník česko-německé konference. Letošní ročník nesl téma „Od smíření ke společné budoucnosti – přínos přeshraniční spolupráce pro jednotnou EU“.

Číst dál

Papež František: Co činí člověka člověkem?

"Otázka, kterou se zabýváte, je ta nejpodstatnější: Co kvalifikuje člověka jakožto člověka?" Upozornil dnes 12. února papež František na generálním shromáždění Papežské akademie pro život. Jde o starou a stále novou otázku, kterou dnešní vyspělé technologie činí ještě složitější. Jak papež připustil, nemá vždy smysl oddělovat "přirozené" a "umělé", protože hranice autenticky lidského nejsou tak docela jasné.

Číst dál

10 způsobů, jak v postní době obnovit svůj život v Kristu

Postní doba je časem obrácení a pokání, který katolická církev nabízí věřícím, aby se připravili a prožili Velikonoční triduum: tajemství Ježíšova umučení, smrti a vzkříšení. Během 40 dní (letos od 14. února do 28. března) si katolíci mohou stanovit cíle, jak posílit svůj vztah s Bohem, a pomáhat druhým, aby činili totéž. Zde je 10 způsobů, jak v tomto postním období obnovit svůj život v Kristu.

Číst dál

Jak uctít sv. Valentýna na Popeleční středu

Pokud se v postní době vzdáváte sladkostí, možná vás nepotěší, že Popeleční středa letos připadá na sv. Valentýna. Ale i když se může zdát, že tento den, který se obvykle vyznačuje cukrovinkami ve tvaru srdce, přáníčky a plyšovými medvědy, se k začátku půstu nehodí, při bližším pohledu na sv. Valentýna zjistíme, že příběh lásky je mnohem hlubší.

Číst dál

FOTOGALERIE: Světový den nemocných napříč Českou republikou

U příležitosti 32. světového dne nemocných, který připadl na neděli 11. února, kdy si připomínáme památku Panny Marie Lurdské, navštívili čeští a moravští biskupové pacienty ve zdravotnických zařízeních. Během bohoslužeb udělovali svátost nemocných. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

FOTOGALERIE: Zimní pouť a valná hromada Matice velehradské

V neděli 11. února 2024 slavil pomocný biskup olomoucký Antonín Basler pontifikální mši svatou u příležitosti výročí 1155. úmrtí sv. Cyrila. Odpoledne se v Zimním sále na Stojanově gymnáziu konala valná hromada Matice velehradské.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. února 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež při Anděl Páně: Pomáhejte trpícím činy, ne slovy!

Během modlitby Anděl Páně v neděli 11. února u příležitosti 32. světového dne nemocných a svátku Panny Marie Lurdské vyzval papež František věřící, aby naslouchali trpícím a oslovovali je stejně jako Ježíš konkrétními činy.

Číst dál

Papež František svatořečil Matku Antulu

Papež František v neděli 11. února při mši svaté v bazilice sv. Petra ve Vatikánu kanonizoval první argentinskou světici Marii Antonii od svatého Josefa, v papežově vlasti známou jako "Mama Antula".

Číst dál

Novéna před svěcením litoměřického biskupa Stanislava Přibyla

V příloze přinášíme novénu, modlitební přípravu Diecéze litoměřické, která předchází biskupskému svěcení a slavnosti uvedení nového litoměřického biskupa do úřadu. Začátek novény je 22. února, konec 1. března.

Číst dál

FOTOGALERIE: Oznámení jména nového olomouckého arcibiskupa

V pátek 9. února 2024 v poledne v katedrále sv. Václava v Olomouci oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo jméno nového olomouckého arcibiskupa. Papež František jím jmenoval dosavadního administrátora arcidiecéze biskupa Josefa Nuzíka.

Číst dál