Jak postupují práce na obnově baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku?
Během letních měsíců se rozběhly naplno práce na obnově baziliky ve Frýdku.
Dešťová kanalizace
Jedním z prvních kroků bylo provedení nové dešťové kanalizace od svodů ze střechy baziliky, aby nedocházelo k podmáčení krypty a zdiva baziliky. Dešťové vody byly v souladu s projektem svedeny do zasakovacích objektů v parku kolem baziliky a budou zavlažovat areál kolem baziliky.
Restaurátorské práce
V interiéru proběhlo zakrytí podlah, lavic, oltářů, soch a sejmutí a uschování velkých obrazů. Následně bylo postaveno lešení a započato s restaurátorským čištěním zábradlí ochozů a kůru a také korintských hlavic od novodobých šedých nátěrů. Tyto prvky mají na sobě dochované historické barevné vrstvy a zlacení, které se v rámci projektu postupně restaurují do původní krásy. Na ochozech se tak objeví červenohnědé mramorování, šedé odstíny a zlacení, na zábradlí kůru doplněné o tyrkysové detaily.
Obnova krypty
V kryptě pod kostelem byly odborníky na mumifikované ostatky přeneseny kosterní pozůstatky utonulých poutníků do jedné části krypty, kde budou postupně čištěny a ošetřovány. Ostatky nemohou být kvůli nežádoucí změně klimatu vynášeny z krypty, takže veškeré práce budou probíhat na místě. Některé historické rakve se již rozpadají a bude potřeba je nahradit novými. Byl proto vyroben zkušební vzorek nové rakve pro budoucí uložení ostatků. Ve vyklizených prostorech krypty byla odstraněna podlaha z betonových dlaždic, a bylo započato čištění cihelného zdiva včetně doplňování rozpadajících se cihel v klenbách krypty.
Varhany
Varhany byly demontovány odbornou firmou a celý varhanní stroj včetně píšťal, vzdušnic, měchů a hracího stolu byl odvezen do restaurátorské dílny. V kostele zůstala jen varhanní skříň a několik největších píšťal.
Vzorkování výmalby
Na stěnách byly odstraněny vlhkostí degradované části omítek. Ve věci výmalby průběžně probíhají jednání, při kterých se postupně za účasti architekta Marka Štěpána a zástupců památkové péče odsouhlasují přesné odstíny a technologie pro provádění výmalby. Důležité pro vyznění celé výmalby interiéru je technologické provedení s mírnou proměnlivostí nátěrů v ploše, aby byl dodržen tradiční vzhled vápenných nátěrů barokních památek. Vzorky byly provedeny na přenosných deskách a také již na části omítek v interiéru.
Veřejná sbírka
Celkové náklady se předpokládají ve výši 48,5 mil. Kč. Z Evropských fondů (IROP) je zajištěno 33,9 mil. Kč, Moravskoslezský kraj přispívá 5 mil. Kč a Statutární město Frýdek-Místek poskytuje dotaci 4 mil. Kč. K pokrytí nákladů ve výši 5,6 mil. Kč, které nebudou kryty z dotací, byla vyhlášena veřejná sbírka. Pokud můžete a chcete podpořit obnovu baziliky ve Frýdku, je tak možné učinit formou daru na transparentní účet na revitalizaci baziliky 7801143003/5500. Římskokatolická farnost Frýdek na požádání vystaví doklad o poskytnutém daru. Veřejná sbírka je registrována Krajským úřadem Moravskoslezského kraje pod spisovou značkou VŽ/2054/2024/Koc.